Ha bővül a család, akkor bővül a ház is. Persze, a valóságban számos más oka is lehet a házbővítésnek, nem csak egy új jövevény érkezése. Megváltoztak az igényeink, korszerűsíteni szeretnénk, vagy éppen egy új lakrészt szeretnénk kiépíteni idős szüleinknek, esetleg kamaszgyermekeinknek. Bármi is legyen a motivációnk, vannak olyan szempontok, amelyeket mindenképp figyelembe kell vennünk, mielőtt belevágnánk a munkálatokba. Legújabb blogcikkünkben felvázoljuk a legfontosabb aranyszabályokat, amelyeket szem előtt kell tartanunk a házbővítés előtt.
A beépítési százalék és a bővítés jellege
Az első és talán legfontosabb dolog, amely minden továbbit eldönt: a beépítési százalék. Ez lényegében meghatározza, hogy merre, mennyit és hogyan tudunk terjeszkedni. Ha vízszintesen szeretnénk bővíteni a házat, és van még egypár négyzetméter szabad terület, akkor is érdemes átgondolni a terjeszkedés irányát. Ugyanis nem csak funkcionális szempontokat kell mérlegelnünk, hiszen az anyagi és akár az esztétikai okok is lényegesek lehetnek.
Ha az építési százalék miatt meg van kötve a kezünk, akkor jön szóba az emeletráépítés vagy a tetőtér beépítése. Ez egy nagyon praktikus és sokszor költséghatékony módja a ház kibővítésének, hiszen amellett, hogy nem érinti a beépítési százalék, még akár energetikai szempontból is kedvező lehet. Azt tudnunk kell azonban, hogy milyen műszaki állapotban van a bővítendő épület. Ha gyengék a ház teherhordó szerkezetei, és csak a meglévő szerkezetek jelentős megerősítése révén lehetne megvalósítani a függőleges bővítést, akkor lehet, hogy jobb, ha visszatérünk a vízszintes terjeszkedés gondolatához. A tetőtér beépítésével korábbi cikkünkben már részletesen foglalkoztunk.
Az anyagiak
Mielőtt belekezdenénk az új házrész megtervezésébe, érdemes azonnal feltenni a kérdést: mennyi pénzt tudunk/akarunk szánni a bővítésre? Lehetnek ugyanis nagyszabású terveink, de ha ezek csak csillió forintos áron valósíthatóak meg, akkor ideálisabb, ha fontossági sorrendet állítunk. Tudnunk kell tehát, mi az, amit mindenképpen szeretnénk, és mi az, amiben hajlandóak vagyunk kompromisszumot kötni. Mérlegelj, majd tervezd meg a költségvetést, és kérd egy hozzáértő segítségét, ha szükséges. Egy biztos: szakembereken spórolni nem lesz túl kifizetődő, hiszen utólag lehet, hogy többszörösen megfizetjük az árát egy-egy kontármunkának.
Az is előfordulhat, hogy pályázati pénzt is igénybe tudsz venni a bővítésre. Számos uniós és önkormányzati forrás elérhető például vállalkozások számára, így ha a bővítés hátterében nem valamilyen családi vagy egyéb személyes ok áll, akkor jó ha tájékozódsz elöljáróban. Vedd figyelembe azonban, hogy itt minden esetben szükséged lesz a számlákra, ezért mielőtt pályáznál, számold ki, hogy valóban megéri-e ez neked.
Az esztétikai „minőség”
A bővítéssel együtt azt is fontolóra kell vennünk, hogy hogyan fog illeszkedni az új lakórész/házrész a környezetbe és úgy egyáltalán az eredeti házba. Sokan elfelejtenek ezzel foglalkozni, és csak a funkcionális szempontokat mérlegelik, pedig ez nem csak a környékbelieket zavarhatja, hanem akár minket is. Nagyban csökkenhet a használati értéke egy háznak például akkor, ha az átépítéssel megszüntetjük a természetes megvilágítási vagy szellőztetési lehetőségeket. És mivel ez nem lego, ezért utólag már bánhatjuk a nem túl esztétikusan vagy éppen nem túl praktikusan megvalósított bővítést.
Engedélyek
Bizonyos bővítések és munkálatok elvégzéséhez előzetes engedélyeztetés szükséges. Ilyen például a vízszintesen történő házbővítés, a garázs építése vagy akár a kazánház. Éppen ezért nagyon fontos, hogy körültekintő legyél az engedélyek kapcsán. Az ilyen ügyekben az önkormányzat építési osztályán tudsz bővebb tájékoztatást kérni, ahol az adott településre vonatkozó szabályokról is tájékoztatnak. Ez nem csak a bürokratikus szempontból jelentős, de azért is, mert akár egy „jóakarónk” vagy a saját szomszédunk is bejelentheti a szabályba ütköző változtatást, és ezáltal csúnyán megüthetjük a bokánkat.
Szerződés
A szerződés nagyon áldásos tud lenni, főleg, ha problémák adódnak a szakikkal vagy a határidőkkel. Egy jó szerződés lehetőséget biztosít számunkra, hogy érvényesíthessük az érdekeinket, és akkor és úgy valósulhasson meg a bővítés, ahogyan azt elterveztük. Láncreakciót indíthat el ugyanis egy-egy munkával való csúszás, hiszen mint a hagyma rétegei, itt is számos munkálat egymásra épül.
A legideálisabb az, ha generálkivitelezőre bízzuk a házbővítést, hiszen így nem csak a fölösleges utánajárásoktól és a brigádok okozta stressztől kíméljük meg magunkat, hanem a fentebb említett „láncreakció” beindulásától is. A generálkivitelező cég ugyanis minden munkafolyamatot elvégez és felügyel helyettünk, ezáltal biztosak lehetünk abban, hogy nem lesznek felszívódó vagy éppen elérhetetlen mesteremberek. Mindezek mellett egyetlen egy szerződést kötsz, így sokkal átláthatóbban és gördülékenyebben le tud zajlani a házbővítés teljes folyamata.