Ugyan manapság már nem kell szakavatottnak lennünk ahhoz, hogy felépülhessen álmaink otthona, mégsem árt, ha tisztában vagyunk azzal, hogy milyen épületszerkezetek vannak. Az épületszerkezetek ismerete ugyanis közelebb visz minket ahhoz, hogy értelmezni tudjuk az építendő házunk tervét. Minden épületszerkezetnek ugyanis megvan a maga nélkülözhetetlen funkciója a teherbírástól kezdve egészen a kényelmi szempontokig. Eheti blog bejegyezésünkben összefoglaljuk ezeknek a fontos elemeknek a különböző típusait és szerepüket.
Az elsődleges tartószerkezetek
A tartószerkezetek az épületek legfontosabb szerkezetei, amelyek a ház stabilitását és strapabírását biztosítják. A tartószerkezeteken belül két típust különböztetünk meg: az elsőrendű (elsődleges) tartószerkezeteket és másodrendű (másodlagos) tartószerkezeteket. Az előbb említett elsődleges tartószerkezetek általában az alátámasztásért és az áthidalásért felelősek, így ide tartoznak az alapok, a főfalak, az oszlopok, a pillérek, valamint a födémek és az áthidalók. Ezek azok a szerkezetek, amelyek a saját súlyuk mellett más szerkezetek terheit is továbbítják és viselik, ezért nagyon fontos, hogy hozzáértő szakemberek csapata alakítsa ki őket.
A másodlagos tartószerkezetek
Ugyan a másodlagos tartószerkezetek jelenléte nem kifejezetten befolyásolja az épületstabilitását, mégis kiemelkedő szerepük van a funkcionalitást illetően. Ezek általában az elsődleges tartószerkezetekhez kapcsolódnak, így továbbítva a rájuk nehezedő terheket. Ide soroljuk például az erkélyeket, a függőfolyósókat, a lépcsőszerkezeteket, loggiákat, rámpákat vagy az előtetőt.
Az épületgépészeti szerkezetek
Ahhoz, hogy a megfelelő módon tudjuk használni a házat elengedhetetlen az épületgépészeti rendszerek megléte. Az épületgépészeti rendszerek legfontosabb elemeihez tartozik a villamosenergia-ellátás, a fűtés, a gázellátás, a vízellátás vagy a távközlés. Tehát minden olyan dolog, amely nélkül a modern kor embere nem létezhet.
A térelválasztó és térelhatároló szerkezetek
Hétköznapi nyelven fogalmazva a térelválasztó szerkezetek azok a szerkezetek, amelyek „kialakítják” a helyiségeket, tehát a belső teret osztják még kisebb részekre. Ilyenek például a válaszfalak. Ezek ugyan nem teherhordó felületek, de fontosak a tervezésnél, hiszen mindannyiunknak megvannak az elképzelései az adott terek (szobák, konyha stb.) méretéről.
A térelhatároló (térosztó) szerkezetek nem képeznek teljesen zárt elválasztást két tér között. Ilyen például a kémény vagy a szellőző, amely a füst elvezetését, illetve a légcserét biztosítja. De ide soroljuk még a rácsokat, valamint a korlátokat és a mellvédfalakat is, amelyek biztonság-technikai feladatokat látnak el.
A nyílászárók, vagyis az ajtók és az ablakok a ház külső térelhatároló és a belső térelválasztó szerkezetek nyílásaiban helyezkednek el, és egyszerre biztosítják a térelválasztást, a természetes fényt, a szellőzést és úgy általában a megfelelő kapcsolatot a terek között.
Védő- és fedőszerkezetek
A védő- és fedélszerkezetekhez soroljuk a kültéri- és beltéri burkolatokat (pl. homlokzat, padló, lábazat, mennyezet stb.), a külső és belső vakolatot, a hő- és hangszigetelést, a nedvesség elleni szigetelést, illetve a tetőfedéseket, árnyékoló szerkezeteket.
Külső kapcsolódó szerkezetek
Nevükből adódóan ezek kültéren helyezkednek el, és általában olyan kiegészítő szerkezetek, amelyek nem nélkülözhetetlenek, csupán kiegészítő tartozékok. Ezek kapcsolódhatnak a házhoz is, de ettől kicsit távolabb is lehetnek. Ezek segíthetik például az épület megközelítését (járda, térburkolat stb.), vagy akár biztosíthatják a ház védelmét is (falak, kerítések.
Ideiglenes szerkezetek
Az ideiglenes szerkezetek vagy más néven segédszerkezetek az épületek építése vagy bontása során létrehozott szerkezetek, amelyek elengedhetetlenek bizonyos munkálatok elvégzéséhez. Ilyenek például egy több emeletes családi ház építése során a magasban végzett munkák, amelyekhez állványok szükségesek, illetve például a zsaluzatok, amelyek a beton megszilárdulásáig biztosítják a megfelelő alakot és geometriát. De ide sorolhatjuk még a támaszokat és a dúcolatokat is.
Láthatjuk tehát, hogy az építkezés egy nagyon komplex szaktudást igénylő feladat. Összehangolt és jól megtervezett munkát igényel, így az egyik legjobb döntés, ha profi szakmai csapatra bízzuk álmaink otthonának a felépítését egészen a tervezéstől a megvalósításig.