Garázsépítési kisokos

2021-02-11 09:45:55


Legyen szó már meglévő lakóházról vagy csak tervben lévőről, a garázs kialakításánál nem csak a beépíthetőségi százalékot kell figyelembe vennünk, hanem egyéb, kényelmi és funkcionális szempontokat is. Legújabb blogcikkünkben ezekkel a fontos tényezőkkel foglalkozunk, így ezáltal biztosan meg tudod majd hozni a megfelelő döntést a garázst illetően.


Engedélyek – kell, nem kell?

A garázs építéséhez ugyan 2017 óta nem szükséges speciális engedély, az önkormányzatnál mégis kötelesek vagyunk jelezni szándékunkat egy egyszerűsített bejelentéssel. A helyi építési szabályok azt is meghatározzák, hogy a telek mekkora részét építhetjük be, amibe természetesen a garázs is beleszámít. Korábbi cikkünkben már írtunk a megfelelő telek kiválasztásáról, így a beépíthetőségről és sok más fontos szempontról is.

Mekkora legyen?

Az mindenki számára egyértelmű, hogy hány autónak kerül kialakításra a garázs, azonban sokszor az egyéb funkciókra elfelejtünk gondolni. Ilyen lehet például egy kisebb műhelyrész kialakítása vagy a tárolás. Hiszen ha az autón kívül az egyéb dolgainkat is itt szeretnénk elhelyezni, például a szerszámokat, a téli-nyári gumit vagy éppen a kerékpárokat, akkor mindenképpen nagyobb alapterületű garázsra lesz szükségünk. Érdemes listát írni azokról a tárgyakról, gépekről, illetve szabadidő felszerelésekről, amelyek helyet kapnak majd a garázsban. Ez segít abban, hogy jó döntést tudjunk hozni az alapterületet illetően.


Az egybeállós garázs minimális mérete általában 5×3 méter, de ha nagyobb beépíthető terület áll rendelkezésünkre a telken, és a kertből sem „vesztünk” sokat, akkor érdemes elgondolkodni a kicsit nagyobb alapterületen. A közlekedőnek valamivel több mint fél méternek kell lennie ahhoz, hogy ki tudjuk nyitni az ajtót és ki is tudjunk szállni az autóból, de érdemes némi ráhagyással számolni, így akár 80-100 centiméterrel, hogy kényelmesen körbe is tudjuk járni gépjárművünket.

Szigetelés

A garázs szigetelése majdnem olyan fontos tud lenni, mint a ház szigetelése, főleg, ha nem csak az autók tárolása a cél, és esetleg igénybe vesszük olyan tevékenységekhez is, amelyeknél huzamosabb ideig kell ott tartózkodnunk. Az általunk is használt thermoblock építőanyaggal vékonyabb falakkal is jól szigetelt lesz a garázs, így elegendő csak rásegítő fűtést használni a nagyobb hidegekben, enyhe időben pedig még fűteni sem kell.


Hosszabb távon jobban járunk, ha a minőségi anyagokat választjuk, hiába elérthető olcsóbb opció.

Hol jutunk be?

Ha külön bejáratot alakítunk ki a garázshoz, akkor nem kell folyton a nagy garázskaput használnunk, hogy bejussunk otthonunkba. Ez főleg akkor tud áldásos lenni, ha egy-egy nagyobb bevásárlás alkalmával nem kell kerülőutakat tennünk, vagy éppen a szakadó esőben kint flangálnunk ahhoz, hogy bejussunk a házba.


© 2020-2021 BrainStudio. All rights reserved