Kandalló. Már a szó hallatán is idilli érzés fog el minket, hiszen ki ne képzelte volna már el, hogy milyen egy puha szőnyegen heverni előtte egy finom teával vagy csak a kanapéról hallgatni a fa ropogását. Most, hogy lassan, de biztosan menetelünk a nyár felé, érdemes ilyenkor megtervezni a kandalló megépítését, hiszen így a következő télen már élvezhetjük is az általa nyújtott különleges atmoszférát. De milyen szempontokat kell figyelembe vennünk mielőtt megépülne?
Hol legyen?
Arra, hogy egyáltalán legyen-e, illetve hol helyezkedjen el, érdemes már az építkezés előtt gondolni, hiszen utólag kicsit nehezebb dolgunk van a kémény miatt. A tervezés során nem csak esztétikai szempontok érvényesülnek, hiszen ez egy komoly rendszer, amely ha nem a megfelelő módon kerül kialakításra akár veszélyforrás is lehet. A kandallónak továbbá illeszkednie kell a lakás alapterületéhez, valamint a szobák elosztásához, hiszen ez alapján kell döntenünk annak teljesítményéről is. Általában az idilli közösségi élmény miatt a kandalló a nappaliban kerül kialakításra, ahol a kanapé, a fotelek és más ülőalkalmatosságokkal szemben helyezik el.
A kandalló típusai
Ha kandallót tervezünk építeni, akkor alapvetően három típus közül választhatunk: a fatüzeléses, a gáztüzeléses és az elektromos árammal működő kandalló közül. Manapság ezek közül a legnépszerűbben a fatüzeléses kandallók, hiszen ez a típus az, ami nem csak meleget biztosít, de nagyon autentikus is, és bármelyik nappalit azonnal otthonos ékszerdobozzá változtat. Ezek lehetnek zárt vagy nyitott égésterűek, amely az előbbi esetén nyitottan és zártan is üzemelhet, ami ideális gazdaságossági szempontból, hiszen nem „veszik el” a meleg. Ezzel szemben a nyitott tűzterű kandallók az amerikai télapós filmekben látott klasszikus kandallók, amelyek egyrészt sokkal nagyobb odafigyelést és felügyeletet igényelnek, másrészt pedig a működtetésük is sokkal komplexebb.
A gáztüzeléses kandallók a fatüzelésessel szemben „modernebb” élményt biztosítanak és könnyedén működtethetők PB gázpalackról is. Azonban ezeknél fontos megjegyezni, hogy hazánkban jelenleg csak zárt égésterű, betétes gázkandalló építhető, illetve szükségünk lesz ez esetben a gázszolgáltató engedélyére is.
Az elektromos kandallóknál értelemszerűen csak az áramellátást kell megoldani, és a beépítésük is egyszerűbb, azonban ezek legtöbb esetben nem hozzák meg a várt élményt, hiszen legtöbbször csak imitálják a tüzet.
Kritikus pont: az anyagok és a szakértelem
„Összerakjuk mi a Józsival, jó lesz az úgy, maradt egy kis Ytong még tavalyról” – Remek ötlet, csak nem akkor, ha kandallót tervezünk felhúzni. Ehhez ugyanis speciális anyagokra és ezzel együtt speciális szakértelemre van szükségünk. A kandallóban szinte állandóan hatalmas hőmérséklet uralkodik, ezért kizárólag olyan anyagokat szabad használni, amelyek deformálódás nélkül képesek szigetelni akár 800°C-os hőmérsékletet is. A kandalló akár 700 °C-ra is felhevülhet, ezért az Ytong semmiképpen sem jó választás, mert ugyan ideális hőszigetelő, mégsem tud megbirkózni a kandallóban uralkodó hőmérséklettel. Így csak olyan tűzgátló anyagok jöhetnek szóba, mint például a csillámpala alapú anyagok, a samottból készült téglák, az égetett kerámia vagy a tűzálló beton. Mindemellett nagy figyelmet kell fordítanunk a burkolatra is, hiszen a hőtágulási tényezőknek ideális esetben közel megegyező mértékűnek kell lenniük a felhasznált anyagok esetén.
A megfelelő szakértelem szintén nélkülözhetetlen, hiszen ha nem a megfelelő módon járunk el, akkor az akár balesetveszélyes is lehet a megálmodott kandallónk. A garancia pedig csak akkor érvényesíthető, ha képzett szakember építi be az anyagokat, aki rendelkezik kandallóbeépítési engedéllyel, és tud számunkra kivitelezői nyilatkozatot készíteni.
Ha te is a tökéletes kandallóról álmodozol, és már elképzelted magadat, ahogy előtte ücsörögsz a kedvenc kávéddal, akkor bízz meg profi csapatot a beépítéssel. Jelenleg Magyarországon az MSZ 845-ös számú szabványban találjuk meg az előírásokat a kandalló építéshez, amely mindenki számára elérhető az interneten.