Lépcső építés

2021-03-04 09:45:55


Lépcső az emeletre, lépcső a padlásra, lépcső a galériára, lépcső a tetőtérre. Számos oka lehet annak, hogy lépcsőt akarunk építeni meglévő vagy jövőbeli házunkba. Nagyon fontos azonban, hogy a céljainknak megfelelő lépcsőt válasszuk ki, hiszen ez számos bosszús pillanattól megkímélhet bennünket. A lépcső mindemellett az otthonunk hangulatára is befolyással van, ezért érdemes alapos tervezéssel kezdeni a „projektet”. E heti blogcikkünkben összefoglaltunk pár fontos szempontot lépcsőről-lépcsőre.


A méretek…
A lépcsőt mindig az adott épület szerkezetéhez kell megtervezni, hiszen helyet kell biztosítani neki a mennyezeti részen. A lépcső majdnem olyan fontos szerkezeti elem, mint a falak vagy a tető, és átalakítás esetén nagyon költségesek is lehetnek a munkálatok, éppen ezért előre meg kell határozni az ideális méreteket és kialakítást.


Családi ház esetén a fokszéllességnek legalább 80 centiméternek kell lennie, míg az optimális magasság 16 és 18 centiméter között van. Itt érdemes a burkolatra is gondolni, hiszen ha például egy vastagabb fa borítást kap a lépcső, az is növeli a magasságot. A megfelelő biztonságérzet eléréséhez gondolnunk kell továbbá arra, hogy legyen a talpunknak elegendő hely a lépcsőn – minimum 23 centiméter,- és ne lógjon le, amikor menetelünk felfelé. Az átjárási magasság inkább a spirálvonalú lépcsők esetén kritikus, és a legalacsonyabb ponton is jó, ha eléri a minimum 210 centimétert, hiszen nem szeretnénk, hogy bárki beverje a fejét. Így pedig még egy magasabb kosaras is „átcsusszanhat” alatta baleset nélkül.

Milyen típusú legyen a lépcsőnk?
Ez nagyban függ attól, hogy mennyi tér áll rendelkezésünkre. Kisebb terek esetén érdemes lehet elgondolkodni spirálvonalú lépcsőn, például egy csigalépcsőn, vagy létraszerű megoldáson. Azonban ha viszonylag több tér áll rendelkezésünkre, akkor a több fordulós, tágasabb lépcsők bizonyulhatnak a legkomfortosabb megoldásnak. A hellyel csak akkor érdemes ugyanis spórolni, ha valóban szűkösen vagyunk, hiszen akár pár tíz centiméter is megkeserítheti mindennapjainkat.

Ha nem tudod, hogy milyen lépcsőt válassz, akkor kérd profi segítségünket a tervezést és a
kivitelezést illetően.


A burkolatoknál csak a képzelet szab határt, hiszen az otthonosabb, melegebb faburkolattól kezdve, az üveg és szőnyegborításon át, egészen a minimalista beton lépcsősorig, szinte bármi megvalósítható. Érdemes figyelni azonban arra, hogy illeszkedjen a ház stílusához és hangulatához, hiszen ha jól választunk, akkor otthonunk egyik éke is lehet a lépcső.

Fő a biztonság
Ugyan a korlát nélküli lépcsők nagyon dizájnosak, nem éppen a legbiztonságosabb választás, főleg, ha gyerekek és idősek is fogják használni a lépcsőt. A korlátnál az ideális magasság minimum 90 centiméter, míg a korlátot alkotó oszlopok közötti távolság jó, ha nem több mint 15 centiméter, főleg, ha gyerekek is használják majd a lépcsőt.


Praktikusság
Ha már lépcsővel „foglaljuk el” a teret, miért ne használnánk ki az alatta lévő részt? Attól függően, hogy milyen típusú lépcső van tervben, akár tárolót is létesíthetünk alatta. Ez nagyon divatos manapság a kisebb fővárosi garzonlakásoknál, azonban megfontolandó lehet egy nagyobb ház esetén is. Hiszen tudjuk, hogy milyen hamar elfogy az a bizonyos tér az évek alatt, ahogy szép lassan belakjuk új otthonunkat.


© 2020-2021 BrainStudio. All rights reserved